VANQUISH 360 Tech Specs
\n\n| Search Modes | \nAll Metal, Beach, Park | \n
|---|---|
| Operation Frequency | \nMulti-IQ | \n
| Sensitivity | \n5 Levels | \n
| Noise Cancel | \nAuto | \n
| Wireless Audio | \nNo | \n
| Volume Control | \n5 Levels | \n
| Ferrous Volume | \nFixed | \n
| Target Tones | \n3 Tones | \n
| Included Headphones | \nNo | \n
| Audio Output Options | \nBuilt-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm Headphones | \n
| Discrimination Segments | \n6 Segments | \n
| Target IDs | \nFerrous: -19 - 0; Non-Ferrous: 1 - 99 | \n
| Depth Indicator | \n5 Levels | \n
| Iron Bias | \nHigh | \n
| Length | \nExtended: 142 cm / 56 in; Collapsed: 79 cm / 31 in | \n
| Weight | \n1.16 kg / 2.6 lbs | \n
| Operating Temperature Range | \n-10°C to +40°C / +14°F to +104°F | \n
| Storage Temperature Range | \n-20°C to +70°C / -4°F to +158°F | \n
| Waterproof | \nWaterproof to 5 m / 16 ft, IP68 | \n
| Display | \nMonochrome LCD | \n
| Display Backlight | \nNo | \n
| Keypad Backlight | \nNo | \n
| Flashlight | \nNo | \n
| Vibration | \nNo | \n
| Key Technologies | \nMulti-IQ | \n
| Warranty | \n3 Years Control Box and Coil | \n
| Standard Coil | \nV10X 10\"x7\" Double-D Elliptical | \n
| Supplied Accessories | \nV10X 10\"x7\" Double-D Elliptical Coil | \n

Original: $379.00
-65%$379.00
$132.65The Story
VANQUISH 360 Bundle
Bundle includes a Minelab Digger, Treasure Pouch, Digging Gloves, and Pro-Find 35 Pinpointer. Total bundle savings of $38.99.
Minelab VANQUISH 360 Metal Detector
The VANQUISH 360 delivers streamlined detecting with professional-level performance in a lightweight, compact form. Built with Minelab’s proven Multi-IQ technology, it scans multiple frequencies at once to boost ground coverage and help identify more targets.
Built for Simple, Powerful Detecting
Multi-IQ Technology
Minelab’s simultaneous multiple frequency technology gives you strong performance across coins, jewelry, parks, beaches, and mixed ground conditions.
Search Modes
Park, Beach, and All Metal search modes help you adapt to changing environments and detect across a range of ground conditions.
Volume and Target Tones
Five volume levels and three Target Tones help you hear target differences and quickly identify signals worth digging.
Sensitivity and Discrimination
Five sensitivity levels and six discrimination segments give you simple control over target response and unwanted metals.
Fixed Iron Bias
High Iron Bias helps reduce signals from ferrous trash and maintain consistent performance in junk-filled areas.
V10X Coil
The included V10X 10"x7" Double-D Elliptical coil gives solid coverage and accurate target response.
Waterproof Build
IP68 waterproof protection to 5 m / 16 ft makes the VANQUISH 360 ready for wet terrain, shorelines, and shallow-water detecting.
Pro-Find 35 Included
This bundle includes a Pro-Find 35 Pinpointer to help speed up target recovery.
Digging Gear Included
This bundle also includes a Minelab Digger, Treasure Pouch, and Digging Gloves for a more complete field setup.
What’s Included
Bundle Includes
- Minelab Digger
- Treasure Pouch
- Digging Gloves
- Pro-Find 35 Pinpointer
Standard VANQUISH 360 Includes
- VANQUISH 360 Metal Detector
- V10X 10"x7" Double-D Elliptical Coil
- Internal Lithium-Ion Rechargeable Battery
Watch the VANQUISH 60 Series Video
VANQUISH 360 Tech Specs
| Search Modes | All Metal, Beach, Park |
|---|---|
| Operation Frequency | Multi-IQ |
| Sensitivity | 5 Levels |
| Noise Cancel | Auto |
| Wireless Audio | No |
| Volume Control | 5 Levels |
| Ferrous Volume | Fixed |
| Target Tones | 3 Tones |
| Included Headphones | No |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm Headphones |
| Discrimination Segments | 6 Segments |
| Target IDs | Ferrous: -19 - 0; Non-Ferrous: 1 - 99 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | High |
| Length | Extended: 142 cm / 56 in; Collapsed: 79 cm / 31 in |
| Weight | 1.16 kg / 2.6 lbs |
| Operating Temperature Range | -10°C to +40°C / +14°F to +104°F |
| Storage Temperature Range | -20°C to +70°C / -4°F to +158°F |
| Waterproof | Waterproof to 5 m / 16 ft, IP68 |
| Display | Monochrome LCD |
| Display Backlight | No |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Key Technologies | Multi-IQ |
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
| Standard Coil | V10X 10"x7" Double-D Elliptical |
| Supplied Accessories | V10X 10"x7" Double-D Elliptical Coil |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
VANQUISH 360 Bundle
Bundle includes a Minelab Digger, Treasure Pouch, Digging Gloves, and Pro-Find 35 Pinpointer. Total bundle savings of $38.99.
Minelab VANQUISH 360 Metal Detector
The VANQUISH 360 delivers streamlined detecting with professional-level performance in a lightweight, compact form. Built with Minelab’s proven Multi-IQ technology, it scans multiple frequencies at once to boost ground coverage and help identify more targets.
Built for Simple, Powerful Detecting
Multi-IQ Technology
Minelab’s simultaneous multiple frequency technology gives you strong performance across coins, jewelry, parks, beaches, and mixed ground conditions.
Search Modes
Park, Beach, and All Metal search modes help you adapt to changing environments and detect across a range of ground conditions.
Volume and Target Tones
Five volume levels and three Target Tones help you hear target differences and quickly identify signals worth digging.
Sensitivity and Discrimination
Five sensitivity levels and six discrimination segments give you simple control over target response and unwanted metals.
Fixed Iron Bias
High Iron Bias helps reduce signals from ferrous trash and maintain consistent performance in junk-filled areas.
V10X Coil
The included V10X 10"x7" Double-D Elliptical coil gives solid coverage and accurate target response.
Waterproof Build
IP68 waterproof protection to 5 m / 16 ft makes the VANQUISH 360 ready for wet terrain, shorelines, and shallow-water detecting.
Pro-Find 35 Included
This bundle includes a Pro-Find 35 Pinpointer to help speed up target recovery.
Digging Gear Included
This bundle also includes a Minelab Digger, Treasure Pouch, and Digging Gloves for a more complete field setup.
What’s Included
Bundle Includes
- Minelab Digger
- Treasure Pouch
- Digging Gloves
- Pro-Find 35 Pinpointer
Standard VANQUISH 360 Includes
- VANQUISH 360 Metal Detector
- V10X 10"x7" Double-D Elliptical Coil
- Internal Lithium-Ion Rechargeable Battery
Watch the VANQUISH 60 Series Video
VANQUISH 360 Tech Specs
| Search Modes | All Metal, Beach, Park |
|---|---|
| Operation Frequency | Multi-IQ |
| Sensitivity | 5 Levels |
| Noise Cancel | Auto |
| Wireless Audio | No |
| Volume Control | 5 Levels |
| Ferrous Volume | Fixed |
| Target Tones | 3 Tones |
| Included Headphones | No |
| Audio Output Options | Built-In Loudspeaker, Wired 3.5 mm Headphones |
| Discrimination Segments | 6 Segments |
| Target IDs | Ferrous: -19 - 0; Non-Ferrous: 1 - 99 |
| Depth Indicator | 5 Levels |
| Iron Bias | High |
| Length | Extended: 142 cm / 56 in; Collapsed: 79 cm / 31 in |
| Weight | 1.16 kg / 2.6 lbs |
| Operating Temperature Range | -10°C to +40°C / +14°F to +104°F |
| Storage Temperature Range | -20°C to +70°C / -4°F to +158°F |
| Waterproof | Waterproof to 5 m / 16 ft, IP68 |
| Display | Monochrome LCD |
| Display Backlight | No |
| Keypad Backlight | No |
| Flashlight | No |
| Vibration | No |
| Key Technologies | Multi-IQ |
| Warranty | 3 Years Control Box and Coil |
| Standard Coil | V10X 10"x7" Double-D Elliptical |
| Supplied Accessories | V10X 10"x7" Double-D Elliptical Coil |













